(B.M. elbeszélése alapján)
Elhoztam erre az interjúra egy térképet, aminek a dátuma 1944. október. Tehát amikor október 15-ről beszélünk, Magyarország fele már fel volt szabadítva. Ez itt a felszabadított rész, itt van Budapest, és akkor történtek ezek a 44. október 15-i események.
A második térkép, ami a 44. decemberi eseményeket illeti, azt mindenki tudja, hogy Budapest már be volt kerítve, és az utolsó hetekben nem a németek csinálták a borzalmakat Budapesten, hanem a magyar nyilasok, mert a németeknek más dolguk volt, örültek, ha éltek, vagy védekezni akartak.
Tehát én visszatérek a 44. decemberi helyzetre, aminek az oka egy pár hónapos véletlen emlék. A Katona József utcában jártam, és nem tudom, hányas számnál van egy emléktábla, hogy innen hurcolták el Richter Gedeont 1944. december 30-án. Tehát már a végének a legvégén. Micsoda ország ez, ahol 44. december 30-án, mikor már 18 nap múlva Pest felszabadul, ennek lehetett megtörténnie. Richter Gedeon. Hány embert, vagy hány ezret mentett meg? És akkor egy ilyen embert meggyilkolnak, ez engem annyira megfogott most, 60 évvel utána, hogy azt a kérdést teszem fel, amit francia ismerőseim. Ezek a gyerekek, tehát második-harmadik generáció, akik most kb. 50 évesek, itt voltak Pesten. Egy rendes, normális turista viziten, és nagyon sokat beszéltünk az európai zsidóság sorsáról, amit ők nem nagyon ismertek. És azt kérdezték, mind a négy kérdezte, hogy tudott ezután, aki életben maradt, visszajönni ebbe az országba?
140 éve született Richter Gedeon az első magyar gyógyszergyár alapítója.
A gyár elsõ nagy sikere az épp száz éve szabadalmaztatott Kalmopyrin volt.
1942-ben zsidó származása miatt kitiltották a saját gyárából, de bizalmasai útján – immár hetvenévesen – tovább irányította. Ez a gazság nem maradhatott titokban, úgyhogy a magyar királyi ügyészség büntetőeljárást indított ellene. 1944 Svájcba távozhatott volna, de nem akarta elhagyni vállalatát. 1944. december 30-án, miközben Budapest külvárosaiban már dúltak a harcok, Richter Gedeont a nyilasok belelőtték a Dunába.